Wiadomości

W jakich kierunkach warto się kształcić?

W jakich kierunkach warto się kształcić?

Dyplom uczelni wyższej nie jest dzisiaj gwarancją zatrudnienia ani atrakcyjnych zarobków. Niestety, ale wybór kształcenia często bywa pochopny. Aby znaleźć etat w Poznaniu na dobrych warunkach, młody człowiek musi wybrać zawód pożądany przez pracodawców.

Liczą się także inicjatywy pozauniwersyteckie – staże, praca weekendowa, kursy językowe, wolontariat czy udzielanie się w organizacjach społecznych lub studenckich. Trzeba też być przygotowanym na to, że wynagrodzenie w pierwszym miejscu zatrudnienia, może nas nieco rozczarować.

Dla kogo najwięcej ogłoszeń rekrutacyjnych?

Jakie kompetencje są uznawane za kluczowe z perspektywy pracodawców? Według działów HR obecny rynek pracy potrzebuje przede wszystkim kandydatów z rozwiniętymi umiejętnościami technicznymi, kierowniczymi i cyfrowymi. Przydają się też zdolności sprzedażowe, marketingowe oraz językowe.

Badania rynku pracy jasno wskazują, że najwięcej ofert pracy w Poznaniu można znaleźć w takich branżach, jak handel, obsługa klienta, IT, finanse oraz szeroko pojęta inżynieria. W ciągu ostatnich lat ilość wakatów najbardziej wzrosła w budownictwie, nieruchomościach oraz w logistyce.

Po jakich kierunkach można najwięcej zarobić?

Na bardzo atrakcyjne płace mogą liczyć absolwenci informatyki, automatyki i robotyki oraz telekomunikacji. Najmniej bezrobotnych zarejestrowano po takich kierunkach jak pielęgniarstwo, inżynieria biomedyczna, informatyka i ekonometria, zarządzanie i elektronika.

Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze wśród maturzystów?

W czołówce znajduje się informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia, prawo, finanse, budownictwo oraz pedagogika. Duże zainteresowanie danym kierunkiem kształcenia, wcale nie oznacza, że zagwarantuje on etat i znakomite płace. Studenci muszą pamiętać o tym, że liczą się też umiejętności i staż zawodowy. Ponadto wiele ofert pracy jest skierowanych do osób, które mają jakąś konkretną specjalizację – niestety same studia, np. z zakresu ekonomii są bardzo ogólne.

O czym warto pomyśleć, zanim złożysz papiery na uczelnię wyższą?
Prognozy rynku pracy – koniecznie sprawdź, czy na dany zawód będzie zapotrzebowanie w przyszłości.
Raporty płacowe – powinieneś orientować się, jak w danym zawodzie wygląda mediana płac oraz jakie warunki oferują pracodawcy (benefity, możliwości awansu itp.).
Zastanów się nad tym, co jest twoją pasją i czy możesz połączyć ją z zarabianiem.

Zostaw komentarz