Wiadomości

Psycholog – jak zostać, zarobki

Psycholog – jak zostać, zarobki

Jak zostać psychologiem?

Obecnie wielu ludzi korzysta z usług psychologów lub psychoterapeutów. Niektórzy używają obu nazw wymiennie. Jest to błąd, ponieważ te zawody różnią się od siebie. Psychoterapeuta musi posiadać tytuł magistra, ale niekoniecznie z dziedziny psychologii. Aby móc przeprowadzać psychoterapię, istotne jest ukończenie specjalnej szkoły terapeutycznej. Zajęcia trwają od 4 do 6 lat i kończą się egzaminem. W trakcie trwania nauki uczestnicy sami przechodzą psychoterapię.

Psychologiem zostaje osoba, która ukończyła odpowiednie studia kierunkowe z psychologii. Specjaliści z tej dziedziny nie prowadzą psychoterapii, chyba że ukończyli wyżej wspomnianą szkołę. Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, należy:

  • ukończyć 5-letnie studia i obronić pracę magisterską,
  • zaliczyć staż zawodowy pod okiem wykwalifikowanego psychologa,
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
  • władać językiem polskim w zakresie koniecznym do wykonywania zadań.

Praca – psycholog

Do głównych zadań w pracy psychologów należą: przeprowadzanie testów psychologicznych oraz opiniowanie ich wyników, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów, stawianie diagnozy. Psychologowie mogą przekierowywać pacjentów do innych specjalistów, jeśli widzą, że zaszła taka potrzeba. Wizyta u psychologa może pomóc dzieciom, które mają problemy z nauką lub osobom zmagającym się z uzależnieniami.

Aby pomagać podopiecznym, psychologowie powinni być obdarzeni pewnymi cechami. Są to między innymi empatia oraz otwartość umysłu.

Ile zarabia psycholog?

Początkujący specjaliści mogą liczyć na pensje w wysokości 2840 zł brutto. Zarobki psychologów rosną wraz z doświadczeniem. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i rodzaju zatrudnienia. Osoby, które prowadzą praktykę w większych aglomeracjach, np. w Poznaniu, mogą spodziewać się wyższych wypłat. W przypadku prywatnych gabinetów wynagrodzenia zależą od liczby pacjentów.

Praca psycholog – Poznań

Ofert pracy dla psychologów w Poznaniu jest sporo. Część osób może poszukać zatrudnienia w szkołach lub placówkach oświatowych. Zawód psychologa jest wymagający. Przede wszystkim należy się cały czas doszkalać. Po ukończeniu studiów najlepiej poszukać stażu, który pozwoli rozpocząć pracę w zawodzie. Możliwości jest bardzo wiele. Psychologowie mogą wykonywać swoje zadania w sądzie, w policji, w domach dziecka, szpitalach. Obecnie dziedzin, którymi zajmują się absolwenci tego kierunku, jest coraz więcej. Warto wspomnieć chociażby psychologów reklamy zatrudnionych w wielkich korporacjach.

Komentarze
Zostaw komentarz