Wiadomości

Kwota wolna od podatku – co to jest, ile wynosi

Kwota wolna od podatku – co to jest, ile wynosi

Kwota wolna od podatku – co to jest?

Kwota wolna od podatku dotyczy zarobków nieprzekraczających określonej sumy pensji w przeliczeniu na 12 miesięcy. Podatek będzie odliczany od każdego comiesięcznego wynagrodzenia. Zwrot przysługującej sumy następuje dopiero po rozliczeniu odpowiedniego formularza PIT. Warto podkreślić, że przepisy traktujące o kwocie wolnej od podatku dotyczą osób fizycznych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia bądź umowy o dzieło. Oznacza to, że rozliczają oni PIT-36 i PIT-37 w oparciu o skalę podatkową, przy czym pod uwagę bierze się tylko dochody wypracowane samodzielnie przez pracowników. Podczas wypełniania wniosków PIT nie wliczane są pożyczki, kredyty czy darowizny.

Kwota wolna od podatku – brutto czy netto

Często pojawia się pytanie: „kwota wolna od podatku – brutto czy netto”? W przypadku rozliczeń podatkowych uwzględnia się zarobki brutto a nie netto. Główną funkcją zastosowania zwolnień od podatków, jest zabezpieczenie osób zarabiających najmniej. Warto zaznaczyć, że nie każdy może ubiegać się o zwrot podatków. Do uprzywilejowanej grupy nie należą podmioty:

  • rozliczające sprzedaż akcji, udziałów oraz innych przychodów z kapitałów pieniężnych,
  • uzyskujące przychód ze sprzedaży nieruchomości,
  • rozliczające się z fiskusem w ramach podatku dochodowego od osób prawnych,
  • rozliczające umowę o dzieło lub zlecenie i wynagrodzenie nie przekroczyło 200 zł,
  • rozliczające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • które otrzymały wynagrodzenie za pomoc organom,
  • które nie wybrały opodatkowanie według skali.

Jaka jest kwota wolna od podatku?

W 2017 kwota wolna od podatku wynosiła 6600 zł brutto. Oznacza to, że od tej sumy był zwracany podatek zapłacony przez pracodawców. Przepisy zmieniły się w 2018 roku. Obecnie równa się ona kwocie 8000 zł brutto. Zwrot podatku zależy od zarobków: im wyższe pensje, tym jest on niższy.

W Europie kwota zwolniona od podatku w przeliczeniu na złotówki oscyluje w granicach 30-40 tysięcy złotych. Tak jest np. w przypadku Włoch, Grecji, Niemiec lub Danii. Są jednak kraje, które całkowicie zrezygnowały z takiego rozwiązania, np. Holandia oraz Czechy.

Przekroczenie kwoty wolnej od podatku

Większość obywateli Polski jest zmuszona do płacenia podatków, ponieważ ich zarobki przekraczają wyżej podaną kwotę. Oznacza to, że są oni zobowiązani do wyliczenia podatku dochodowego oraz wpisania go do rocznej deklaracji podatkowej PIT. Osoby, których wynagrodzenie nie przekracza 85.528 zł brutto rocznie, płacą podatek w wysokości 18% od tej kwoty.

Zostaw komentarz