Wiadomości

Informacje ogólne na temat miasta Poznań

Informacje ogólne na temat miasta Poznań

Poznań położony jest na Pojezierzu Wielkopolskim. U ujścia rzeki Cybiny, nad rzeką Wartą rozciąga się historyczna stolica Wielkopolski i zarazem obecna stolica województwa wielkopolskiego. Nazwa miasta wywodzi się od imienia Poznan. Aczkolwiek jak dokładnie brzmiało to tajemnicze imię, którego wzmianek szukać nadaremnie w historycznych przekazach, pozostaje tajemnicą.

Gospodarka

Poznań jest dużym ośrodkiem gospodarczym na mapie Polski. Dobrze rozwinięte jest tu centrum przemysłu, handlu, logistyki i turystyki biznesowej.

Turystyka

Poznań to ciekawy ośrodek turystyczny. Znajdują się tu zabytki, szlaki turystyczne i atrakcje, które przyciągają zarówno turystów z Polski, jak i spoza granic kraju. Po Poznaniu kursują specjalne składy turystyczne, które „oprowadzają” turystów wyjątkowymi szlakami pełnymi zabytków. W mieście nie brakuje także muzeów, galerii i innych kulturalnych miejsc pełnych ciekawych opcji, o czym szerzej w pozostałych artykułach.

Rekreacja

Tereny rekreacyjne zajmują sporą powierzchnię miasta. Mieszkańcy mają możliwość wypocząć w pięknych miejscach. Oferta rekreacyjna jest bardzo szeroka. Można wypocząć nad kąpieliskami: Malta, Krzyżowniki, Strzeszynek, Rusałka. Ilość parków i terenów zielonych także sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Studia

Poznań jest jednym z największych ośrodków akademickich w kraju. Studiuje tu na 28 uczelniach przeszło 130 tys. studentów, w tym około 2,5 tysiąca studentów zagranicznych. Przodującą uczelnią jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Rynek pracy

Bezrobocie rejestrowane w Poznaniu stale spada. Jedną z najlepszych sytuacji, jeśli chodzi o rynek pracy w skali kraju, ma właśnie Poznań. W stolicy Wielkopolski padł rekord najniższej stopy bezrobocia w kraju rzędu 2%. Oznacza to, że pracę w zasadzie ma każdy, kto chce ją mieć. A kto nie chce, rejestruje się w urzędach, aby otrzymywać ubezpieczenie, czy zasiłek.

Zostaw komentarz