Wiadomości

Dekarz – wymagania, kwalifikacje, zarobki

Dekarz – wymagania, kwalifikacje, zarobki

Pracownicy budowlani bez większych problemów znajdują zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że nie jest to łatwa praca, i by ją podjąć, trzeba spełnić określone warunki. Jakie możliwości znalezienia pracy mają w Poznaniu dekarze?

Co robi dekarz?

Poszukują ich zarówno wielkie firmy budowlane, jak i rodzinne mikroprzedsiębiorstwa. Czym zajmuje się dekarz? Mówiąc ogólnie, jest to osoba, która ma za zadanie pokrywanie i naprawę dachów. W tym celu wykorzystuje na przykład dachówki ceramiczne, blacho-dachówki, masę bitumiczną, asfalt czy płyty z tworzyw sztucznych. Ponadto dekarz zabezpiecza dach przed przeciekaniem, montuje rynny oraz elementy izolacyjne.

Dekarz – kwalifikacje

By zostać dekarzem, należy ukończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym bądź kurs przyuczający do zawodu. Po przeszkoleniu kandydat na to stanowisko rozpoczyna pracę w charakterze pomocnika dekarza. Dopiero po trzech latach ma możliwość podejścia do egzaminu i uzyskania tytułu czeladnika. Najwyższym stopniem kariery w tym zawodzie jest tytuł mistrza dekarskiego.

Dekarz – wymagania

Dekarstwo wiąże się z ciężką pracą fizyczną na wysokościach. Dlatego osoba zajmująca się pokryciem dachów powinna cechować się bardzo dobrą koordynacją ruchową i sprawnością fizyczną. Ponadto musi mieć dobry wzrok, być dokładna, precyzyjna i systematyczna. Dekarz musi również potrafić współpracować z innymi pracownikami. Z uwagi na kontakt z różnymi substancjami, np. masą bitumiczną, praca w tym zawodzie nie jest wskazana dla alergików.

Ile zarabia dekarz?

Czy praca dekarza jest opłacalna? Wiele zależy od jego umiejętności oraz zajmowanego stanowiska. Mediana miesięcznego wynagrodzenia dekarza wynosi 3330 zł brutto. Jedna czwarta najlepiej zarabiających osób na tym stanowisku otrzymuje pensję powyżej 4100 zł brutto. 25% najgorzej zarabiających dekarzy może liczyć na płacę niższą pd 2610 zł.

Praca dekarza – Poznań

Zawód dekarza należy do grupy najbardziej poszukiwanych profesji zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach Unii Europejskiej. Również w Poznaniu dekarze nie mają żadnego problemu z zatrudnieniem – liczne oferty można znaleźć na przykład za pośrednictwem wyszukiwarek stanowisk czy mediów społecznościowych. Warto również śledzić ogłoszenia pojawiające się na stronach urzędów pracy w Poznaniu i okolicach – propozycji zatrudnienia dla dekarzy zwykle nie brakuje.

Zostaw komentarz