Wiadomości

Top kierunki studiów w Poznaniu

Top kierunki studiów w Poznaniu

Młodzież coraz lepiej zdaje sobie sprawę z tego, że dyplom to za mało, żeby mieć stabilną i dobrze opłacaną pracę w Poznaniu. Dobry kierunek to też czasem za mało. Istotna pozostaje znajomość języków obcych oraz fachowych programów komputerowych.

Po jakich kierunkach można liczyć na najlepsze zarobki? 

Najlepsze perspektywy czekają na absolwentów studiów technicznych. Na płace powyżej 4 tysięcy złotych brutto mogą liczyć absolwenci takich kierunków, jak mechatronika, informatyka, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka. Przyzwoite zarobki otrzymają też położne, logistycy, matematycy oraz osoby, które mają dyplom prawa europejskiego, inżynierii środowiska oraz  elektrotechniki.

Zarobki w graniach 2-3 tysięcy brutto to rzeczywistość dla absolwentów transportu, ekonomii, dziennikarstwa, zarządzania, biologii czy filologi polskiej. Najsłabiej opłacani są dietetycy, socjolodzy, kosmetolodzy, archeolodzy oraz architekci wnętrz. Poniżej 2 tysięcy zarabiają również absolwenci malarstwa i archeologii.

Oczywiście takie zestawienie nie jest do końca obiektywne. To, że ktoś od razu po studiach zarabia niedużo, nie oznacza, że to się nigdy nie zmieni. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego oraz kontaktów w branży, rosną szanse na większe płace. W wielu przypadkach receptą na porządne zarobki pozostaje założenie własnej działalności gospodarczej lub uzupełnienie wykształcenia w ramach studiów podyplomowych czy specjalistycznego szkolenia.

Dla kogo najwięcej ofert pracy

Na lepsze warunki w zakresie płac mogą liczyć przedstawiciele zawodów deficytowych. W bieżącym roku ofert pracy w Poznaniu nie zabraknie dla grafików komputerowych, analityków i operatorów systemów teleinformatycznych, inżynierów mechaników, specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi oraz specjalistów do spraw finansowych. Intratne propozycje przytrafiają się również programistom. 

Marne perspektywy

Do zawodów nadwyżkowych zaliczają się filozofowie, historycy, politolodzy oraz kulturoznawcy.  Trudności ze znalezieniem pracy mogą napotkać również architekci i urbaniści.

Zostaw komentarz