Dla wielu osób jednym z najtrudniejszych momentów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, jest podanie oczekiwań finansowych. Jeśli przeglądasz atrakcyjne oferty pracy w Poznaniu, to możesz być pewien, że jeśli dojdzie do spotkania z rekruterem, to z pewnością padnie pytanie o zarobki. W jaki sposób można przygotować się na taką rozmowę?
Aby wynegocjować dobrą stawkę, musimy znać średnie płace na stanowisku, o które się staramy. W czasie rekrutacji można powoływać się na oficjalne raporty płacowe, ale należy też pamiętać, że wielkość wynagrodzenia zależy od wielu czynników. Zarobki w dużym mieście powinny być wyższe niż w miasteczku. Wiele zależy też od tego, czy staramy się o pracę w Poznaniu, w małej czy w dużej firmie, a także czy jest to międzynarodowa korporacja, czy spółka z polskim kapitałem.
Ponadto kluczowe znaczenie mają nasze osiągnięcia – wieloletnie doświadczenie, przebyte specjalistyczne kursy oraz umiejętność zarządzania zespołem, to kompetencje, które przemawiają za godziwym wynagrodzeniem.
Do określenia oczekiwań finansowych, potrzebne są też dość szczegółowe informacje dotyczące nowego stanowiska. Koniecznie musimy zweryfikować, jak duży jest zakres odpowiedzialności służbowej, czy praca przebiega w uciążliwych warunkach, czy pracodawca wymaga wyjazdów w delegacje itd.
Zwykle na lepszej pozycji znajdują się osoby, które chcą zmienić pracę, ale nie są zdesperowane. Zaniżanie oczekiwań finansowych zdarza się zwykle, gdy mowa o kandydatach, którzy „mają nóż na gardle” i potrzebują szybko gotówki. Oczywiście podawanie zbyt wygórowanych stawek też nie jest mile widziane i może zdyskwalifikować kandydata. Bez wątpienia na rozmowę o zarobkach trzeba się dobrze przygotować. Wielu specjalistów branży HR podkreśla, że łatwiej wynegocjować przyzwoite wynagrodzenie zmieniając pracę, niż dostać wysoką podwyżkę. W obecnych czasach wiele mówi się o rynku pracownika, a tym samym o rosnących wymaganiach kandydatów.