Mieszkańcom Poznania nie brakuje rozrywek kulturalnych. Obcować ze sztuką można na wiele sposobów, a każdy znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci teatru nie powinni czuć się zawiedzeni. W tym obszarze w mieście znajdziemy:
- 8 teatrów z własną sceną (w tym m.in. Teatr Nowy i Teatr Polski).
- 8 teatrów bez profesjonalnej sceny (np. Teatr Strefa Ciszy czy Teatr Biuro Podróży).
Pierwsze przedstawienia teatralne na terenie Poznania można było oglądać już w średniowieczu. Ta dziedzina kultury niegdyś kojarzyła się głównie z wędrownymi grupami artystycznymi lub teatrami szkolnymi. Pierwszy poznański teatr powstał w 1804 roku (Teatr Miejski). Uwarunkowania polityczno-historyczne sprawiły, że w XIX wieku, nie można było wystawiać spektakli w języku polskim. Zmiany przyszły w okresie międzywojennym i powojennym, kiedy to zaczęły powstawać nowe sceny (np. Teatr Nowy).
Festiwal Teatralny Malta
Poznań jest aktualnie uważany na bardzo ważny ośrodek teatrów plenerowych. Wszystko za sprawą Malta Festiwal Poznań, jednego z najciekawszych wydarzeń artystycznych w tym rejonie Europy. Festiwal odbywa się od przeszło 25 lat i przyciąga nie tylko pasjonatów teatru, ale też muzyki, kina oraz tańca. Celem festiwalu jest promowanie teatrów offowych, plenerowych i eksperymentalnych. Początkowo impreza skupiała się na teatrze, a z biegiem czasu zaczęła rozrastać się na inne sektory sztuki. Poza koncertami, pokazami tańca oraz spektaklami, impreza obejmuje też wykłady związane ze sztuką.
Perspektywy dla fanów sztuki i kultury
Młodzi ludzie, którzy postawili na studia artystyczne, takie jak np. aktorstwo, scenografia, animacja czy grafika, na pewno mogą liczyć na ciekawe oferty pracy w Poznaniu. W dużych miastach, w których wiele się dzieje, zawsze znajdą się etaty dla osób, które mają zapał i głowę pełną pomysłów.