Niektóre osoby mają wyjątkowe zdolności manualne, które warte są zaprezentowania szerszemu gronu. W dzisiejszym świecie możemy zaobserwować powrót do korzeni. Coraz częściej doceniamy rzeczy naturalne i elementy dawnej kultury oraz społeczności lokalnych. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu postanowił dać szansę na pracę właśnie takim osobom. Chodzi głównie o rzemieślników wykonujących nietypowe dzieła, które powinny być chronione i promowane.
W związku z powyższym kilka lat temu ruszył „Program promocji i wsparcia rzemiosł unikatowych w Poznaniu p.n. „Zaułek Rzemiosła”. Program realizowany jest corocznie w ramach rewitalizacji gospodarczej, społecznej i kulturowej wybranych obszarów Poznania. Jego głównym celem jest zlokalizowanie na obszarze miasta w wybranych punktach grup o specjalizacji rzemieślniczej, które są oparte na pracy poszczególnych, rzadkich w swoim fachu rzemieślników, poszukiwanych przez klientów w Poznaniu.
Program to także możliwość nawiązania siatki współpracy pomiędzy innymi rzemieślnikami, a także uatrakcyjnienie Poznania i jego okolic pod względem funkcjonalności działań rzemieślniczych. Działanie to w końcu także wykorzystanie miejskich lokali użytkowych, które także objęte są programem rewitalizacji.
Z programu mogli skorzystać rzemieślnicy, którzy biegli są w specjalnościach unikatowych. Działanie ukierunkowane typowo pod osoby, które zainteresowane są prowadzeniem swoim własnych zakładów. Głównie mowa o bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, posiadających odpowiednie kwalifikacje w zawodach rzemieślniczych.
Ci, którzy dołączyli do programu, otrzymali możliwość wynajęcia lokali użytkowych po 50% wartości czynszu aktualnie obowiązującej stawki na rynku, pełen wachlarz promocyjnych działań łącznie z oznakowaniem lokali szyldami z logo programu, kampanie medialne oraz społeczne, a także zamieszczanie informacji o firmie uczestnika w mediach społecznościowych. Dodatkowo szkolenia i doradztwo specjalistyczne w wybranym zakresie, a także spotkanie i networking.