Możliwości zatrudnienia w branży IT jest co niemiara. Oferty pracy w Poznaniu czekają m.in.na analityków, programistów, konsultantów, administratorów baz danych, a także testerów czy inżynierów oprogramowania. W tym sektorze wciąż powstają nowe zawody i specjalizacje. Ocenia się, że w IT niestety nadal będzie brakować kadr. Jednocześnie można cieszyć się dobrymi zarobkami oraz pakietem benefitów. Pracowników bardzo cieszy możliwość zdalnego wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca. Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi myśli o związaniu się z tą branżą.
Czy każdy zawód w IT wymaga ukończenia studiów?
Na pewno niekoniecznie. Pracodawcy w obecnych czasach zwracają dużą uwagę na praktyczne umiejętności, a w IT nieodzowna jest również znajomość języka angielskiego. To czy studia są nam potrzebne, by dostać dobrą pracę w Poznaniu, zależy od wielu czynników.
Stanowisko pracy
Można znaleźć mnóstwo kursów internetowych, boot campów oraz tutoriali z obszaru programowania. Osoby bez dyplomu, ale za to po specjalistycznych szkoleniach, które spędziły długie godziny na samodzielnej nauce, jak najbardziej mają szanse na zatrudnienie. Wśród programistów nie brakuje osób, które się przebranżowiły (w tym absolwentów kierunków humanistycznych czy medycznych). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku grafików lub testerów. Ukończenie studiów informatycznych jest wyżej punktowane u kandydatów na stanowiska, takie jak administrator baz danych, administrator sieci czy project manager.
Predyspozycje
Studia inżynierskie z zakresu informatyki są adresowane do kandydatów z analitycznym umysłem, zamiłowaniem do przedmiotów ścisłych oraz nowoczesnych programów i narzędzi. Osoby, które są przeciwne podejmowaniu nauki na studiach wyższych na tym kierunku, często powołują się na fakt, że wiedza prezentowana na wykładach bywa nie do końca aktualna. A studenci uczą się przestarzałych technologii. Czy to prawda? Dyplom z pewnością podnosi szanse na rynku pracy w Poznaniu, ale kluczowe są umiejętności. Inżynier do spraw oprogramowania czy team leader powinien ukończyć studia. Programista w zależności od tego, w jakim języku koduje, już niekoniecznie.