Wiadomości

Znajomość języka podnosi szanse na rynku pracy

Znajomość języka podnosi szanse na rynku pracy

Dobra znajomość języka angielskiego to jeden z podstawowych wymogów, jakie  pracodawcy stawiają przed poszukującymi pracy biurowej. Oczywiście mowa tu głównie o międzynarodowych firmach, których w Poznaniu jest coraz więcej.

Poziom lektoratów na studiach

Mimo że znajomość języka angielskiego jest dzisiaj uznawana za standard, to trzeba przyznać, że lektorat języka angielskiego, nawet na bardzo dobrych uczelniach, nie wygląda do końca tak, jak powinien. Mała ilość godzin, a do tego zajęcia w dużych grupach nie sprzyjają efektywnej nauce. Często zdarza się, że studenci są zapisani do grupy, w której poziom jest dla nich zbyt niski lub zbyt wysoki. Osoby zatrudnione jako lektorzy zgodnie twierdzą, że tak mała ilość czasu nie wystarcza do tego, aby młodzież rozwinęła umiejętności sprawnego mówienia i pisania.

Jak student może nauczyć się języków obcych?

Osoby, które chciałyby po studiach znaleźć dobrą pracę w Poznaniu, koniecznie muszą opanować co najmniej jeden język obcy. Nawet jeśli nie stać Cię na kosztowne kursy prowadzone przez native speakerów, to są jeszcze inne sposoby. Pierwszym z nich jest wyjazd za granicę. Wiele osób twierdzi, że „rzucenie na głęboką wodę”, to najlepsza metoda, aby nauczyć się języka obcego. Może to być wyjazd, którego celem jest wakacyjna praca lub studencka wymiana międzynarodowa.

Poza tym, nawet dorywcza praca w Poznaniu może rozwijać nasze kompetencje językowe. Studenci, którzy zdecydują się na dorabianie w restauracji czy w sklepie, muszą zacząć rozmawiać z klientami.

Pamiętajmy też o tym, żeby uczyć się specjalistycznego, branżowego słownictwa. Nawet jeśli na uczelni tego od nas nie wymagają, to pracodawca z korporacji na pewno doceni taką umiejętność. Obecnie w dobrej sytuacji są ci kandydaci, którzy władają kilkoma językami obcymi. Do najczęściej pożądanych języków należy angielski, niemiecki, rosyjski i hiszpański, ale można znaleźć też oferty pracy z wymogiem znajomości języka czeskiego, rumuńskiego, włoskiego czy też języków skandynawskich.

Zostaw komentarz